رودخانه کر – رود کر بزرگترین رودخانه استان فارس | اس ام اس کده | متن، جمله، استاتوس

رودخانه کر – رود کر بزرگترین رودخانه استان فارس

http://www.smskade.ir/wp-content/uploads/2015/09/rod-kor-1-sh94.jpg

(رودخانه کر – رود کر بزرگترین رودخانه استان فارس)

رود کر بزرگترین رودخانه فارس است که از کوه های پالانگردی در شهرستان اقلید سرچشمه می گیرد و پس از پیوستن آب تعدادی از چشمه های این شهرستان با آن، با نام دزدکر که نام روستایی در منطقه اقلید می باشد از ناحیه تنگ براق وارد شهرستان مرودشت می شود که نام دزدکر یا دژکر با گذشت زمان به کُر تغییر یافته است. این رود و در نهایت به دریاچه بختگان می‌ریزد. کر یا کور نام باستانی رشته کوه زاگرس است، بر طبق اسطوره شناسی سومری کور (کر) اساسا نام یک کوه یا کوه هایی بوده، و معمولا به کوههای زاگرس واقع در شرق سومر اطلاق می‌گردیده است. کور همچنین نام دیگر امپراطوری اکد است که از سه هزار سال پیش و قبل از آن در منطقه میان رودان گسترده شده بود. دکتر محمد معین در مموعه فرهنگ خود، بعد از ذکر نام کر اشاره ای به نام کوروش می کند. او بدون تصریح میخواهد با زبان بی زبانی این نکته را به خواننده القا کند که گویا نام این رودخانه از نام کورش گرفته شده است.

توپوگرافی:

میانگین شیب این رودخانه در جلگه کامفیروز بین ۱۰ تا ۱۲ درجه می باشد، بنابراین میتوان کامفیروز داری اراضی مسطح م برخوردار از شیب جلگه ای است.رود کر که با عبور از سد درودزن نهایتا به دریاچه نیریز می ریزد جلگه کامفیروز را به دو نیمه تقسیم نموده است. آب این رودخانه پس از سیراب کردن شالیزارهای کامفیروز به سد درودزن واریز شده، و پس از آن در زیر سد رودخانه به سمت شهرستان مرودشت امتداد دارد.

بقیه در ادامه مطلب….

رودخانه کر دارای شاخه هایی است که همچون شاخه اصلی آن به صورت چهار فصل دارای آب است و از دیرباز تا کنون کانون توجهات مردم بومی و حاکمان بوده است عمده ترین آثار باقی مانده در مسیر اصلی این رود کهن را می‌توان به صورت زیر معرفی نمود.

۱- مجموعه آثار تاریخی سد داریوش / قرن پنجم پیش از میلاد مسیح
۲- آثار تاریخی برده بریده / قرن پنجم پیش از میلاد مسیح
۳- بقایای پل ابرج / اوائل دوره اسلامی
۴- پل خان / اوائل قرن یازدهم هجری شمسی
۵- مجموعه تاریخی بند امیر / دوره آل بویه ۳۶۵ هجری شمسی
۶- مجموعه تاریخی بند فیض آباد / دوره آل بویه
۷- مجموعه تاریخی بند تیلکان / دوره آل بویه
۸- مجموعه تاریخی بند موان / دوره آل بویه
۹- مجموعه تاریخی بند حسن آباد / دوران آل بویه

تصاویر از محل گذر رودخانه کر

http://www.smskade.ir/wp-content/uploads/2015/09/rod-kor-1-sh94.jpg

شالیزارهایی که با آب رود کر سیراب می شون

http://www.smskade.ir/wp-content/uploads/2015/09/rod-kor-3-sh94.jpg

تصویری از حریم رود کر به سمت مرودشت

http://www.smskade.ir/wp-content/uploads/2015/09/rod-kor-1-sh94.jpg

.

[ مطالب مرتبط با این موضوع ]

به اشتراک بگذارید »
فیسبوک گوگل پلاس توییتر فیس نما کلوب


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette