نادرشاه افشار که بود؟ | اس ام اس کده | متن، جمله، استاتوس

نادرشاه افشار که بود؟

http://www.smskade.ir/wp-content/uploads/2015/11/nader-shah-afshar-a94.jpg

(نادرشاه افشار که بود؟)

شرح: “نادر شاه افشار” ملقب به نادرقلی ، تقریبا در سال ۱۰۶۶ خورشیدی در ایل افشار در درگز شمال خراسان زاده شد. او نخست نادر قلی یا ندرقلی خوانده می شد. وی رئیس ایل افشار بود که به پادشاهی کشور ایران رسید و بنیانگذار دودمان افشاریه گشت. نادر شاه دوازده سال (از سال ۱۱۱۴ تا سال ۱۱۲۶) بر ایران فرمانروایی نمود. پایتخت او شهر مشهد بود. وی در اواخر عمر خویش تغییر اخلاق داد و پسرش رضاقلی میرزا را نابینا کرد. بعدا از کار خود پشیمان گشت و برخی از اطرافیان خود را که آنها در این کار را مقصر می دانست از بین برد. لازم به ذکر است که همیشه یک پزشک فرانسوی بنام “بازن” همراه نادر شاه بود که بنا به برخی عقاید امکان وجود دسیسه از جانب وی نیز می رود.
نادرشاه برای تامین هزينه جنگ هایش مجبور بود تا مالیات های سنگینی از مردم دریافت کند، به همین رو شورش هایی در جای جای کشور به وقوع می پیوست. زمانی که نادرقلی برای رفع یکی از این شورش ها به خراسان مراجعه کرده بود جمعی از سردارانش به رهبری علی قلی خان شبانه به چادر او حمله کردند و نادر شاه را به قتل رساندند.

در سال ۱۱۴۵ ه‍جری قمری در پی یک قرارداد بین شاه تهماسب دوم و دولت عثمانی که طبق آن بخشی از آذربایجان را به آن دولت واگذار می کرد، نادرشاه رهبران ایلها را که پشتیبان صفویه بودند در یکجا جمع کرد و با کمک آنها طهماسب را از تخت شاهی پایین کشاند و پسر خردسالش با عنوان (شاه عباس سوم) را به جانشینی منسوب کرد و خود را نایب السلطنه خواند. ولی در حقیقت قدرت اصلی در دست نادر بود. او در عرض دو سال کل آذربایجان و گرجستان را از عثمانیان پس گرفت و عثمانیان را شکست سختی داد.

در سال ۱۱۴۸ قمری نادرشاه همه حکمرانان و کدخدایان ایران را در دشت مغان جمع نمود (بیشتر از ۲۰٬۰۰۰ نفر). او در شورای دشت مغان اعلام نمود که وظایف خویش را انجام داده و تصمیم به استراحت و کناره گیری از قدرت دارد. بزرگان کشور که می دانستند نادر باطناً میل به سلطنت دارد، وی را به سلطنت پذیرفتند. در نتیجه شاه عباس سوم صفوی از شاهی برکنار گشته و حکومت سلسله ی افشار با پادشاهی نادر آغاز گشت. نادرشاه اندکی بعد در ۱۱۴۸ هجری قمری. تاجگذاری کرد.
وی به مدت ۱۲ سال پادشاهی نمود و در این مدت دائماً به لشکرکشی به مناطق مختلف مشغول بود. او در این چند سال توانست بحرین، قندهار، خوارزم، بخارا و بسیاری از نواحی دیگر که برای سال ها از کشور ایران جدا گشته بود را به ایران بازگرداند. مهم ترین فتح نادرشاه فتح هندوستان بود.

او با غنائم زیادی که از هند به چنگ آورده بود به ایران بازگشت، غنائمی که نادر شاه به ایران آورد ده برابر بیشتر از بیشترین درآمد سالانه ی دوران صفوی برآورد شده. در میان این غنائم نیز، جواهراتی چون کوه نور و دریای نور و تخت طاووس شهرت دارند. میزان غنائم به اندازه ای بود که نادر برای سه سال در ایران گرفتن مالیات را قطع کرد. با حمله نادر به کشور هندوستان زمینه تضعیف و انقراض امپراتوری مغولی هند یا گورکانیان را فراهم ساخت و پس از مدتی دولت انگلستان توسط کمپانی هند شرقی بر این کشور استیلا یافت. این بود زندگینامه نادرشاه افشار

.

[ مطالب مرتبط با این موضوع ]

به اشتراک بگذارید »
فیسبوک گوگل پلاس توییتر فیس نما کلوب


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette